Illegaal gedumpte spullen bij de rommelmarkt aan de Dorpsstraat.
Illegaal gedumpte spullen bij de rommelmarkt aan de Dorpsstraat. Eigen foto

Rommelmarkt Scherpenzeel kampt met illegale dumpingen: ‘Goed bedoeld, maar groot probleem’

30 april 2026 om 07:40 Winkels

SCHERPENZEEL De rommelmarkt in Scherpenzeel is inmiddels niet meer weg te denken uit het dorpscentrum. De winkel aan de Dorpsstraat trekt al geruime tijd bezoekers en is uitgegroeid tot een herkenbare plek in het dorp. Het initiatief draait goed en kan rekenen op veel betrokkenheid van vrijwilligers en inwoners.  Toch speelt er achter de schermen een groeiend probleem.

Al maanden heeft de rommelmarkt te maken met mensen die spullen achterlaten buiten de afgesproken inlevertijden. Dozen en zakken worden naast het pand gezet of zelfs voor de deur geplaatst zonder overleg. Hoewel het vaak goed bedoeld is, pakt het in de praktijk anders uit. ,,Mensen denken dat ze iets doneren, maar wij zitten er vervolgens mee”, vertelt Wout van de Kleut namens de rommelmarkt. ,,We treffen regelmatig spullen aan waar we niks mee kunnen en die we dus weg moeten gooien.”

CONTROLE NOODZAKELIJK

De organisatie hanteert bewust vaste inlevermomenten: woensdagavond en zaterdag. Op die momenten zijn er vrijwilligers aanwezig om te beoordelen of goederen geschikt zijn voor verkoop. Die controle is volgens hen noodzakelijk. Van de Kleut: ,,Het moet verkoopbaar zijn. Kleding met gaten kunnen we bijvoorbeeld niet gebruiken.”

Juist doordat spullen nu buiten die momenten worden neergezet, ontbreekt die controle. Wat achterblijft, blijkt lang niet altijd bruikbaar. ,,Soms zit er wat tussen wat we kunnen gebruiken, maar heel vaak is het gewoon afval.” De rommelmarkt draait vervolgens zelf op voor de kosten om deze spullen af te voeren.

OVERLAST

Naast de financiële gevolgen zorgt het ook voor overlast. Het leidt tot irritatie bij vrijwilligers, omwonenden en ondernemers in de buurt. ,,Het ziet er rommelig uit en dat is natuurlijk niet de bedoeling.” Het probleem speelt al langere tijd en het is niet duidelijk of steeds dezelfde mensen verantwoordelijk zijn. 

CAMERA’S ALS MAATREGEL

Om verdere overlast te beperken, zijn er inmiddels camera’s geplaatst bij het pand. Van de Kleut: ,,We gebruiken de beelden puur functioneel. De beelden worden niet standaard bekeken en ook weer verwijderd.” Is een permanente inzamelbak dan geen oplossing? ,,Nee”, antwoordt hij, ,,wij willen erbij zijn als spullen worden ingeleverd. Die controle blijft echt nodig, anders wordt het onwerkbaar.”

OPROEP AAN INWONERS

Wat mensen wél kunnen brengen, is niet altijd eenvoudig af te bakenen. In principe is veel welkom, zolang het nog bruikbaar en verkoopbaar is. Juist daarom is het belangrijk dat donaties op de juiste momenten plaatsvinden.

De oproep van de rommelmarkt is dan ook helder: houd je aan de inlevertijden. ,,We waarderen het dat mensen spullen willen geven. Maar doe het wel op de momenten dat wij er zijn. Anders wordt iets wat goed bedoeld is uiteindelijk een probleem”, aldus Wout van de Kleut.

Door Walther van Oossanen.